Weźmy na tapetę tablety, bo to w nich najczęściej mamy właśnie dylematy odnośnie portu USB. W tabletach dominują porty micro USB, rzadziej mamy miniUSB, bardzo rzadko duże (standardowe) USB, a baaardzo rzadko port dedykowany (producenta, nietypowy). Tak więc tablet można połączyć z komputerem, telewizorem, projektorem, myszką, klawiaturą oraz innym rodzajem sprzętu, który korzysta z połączenia Bluetooth (zazwyczaj) lub kabla USB.

Wiadomo, że tablety są małe i w celu zaoszczędzenia miejsca zastosowano w nich inne wejścia niż USB. Są one o wiele mniejsze niż standardowe wejścia, więc do ich podłączenia potrzebny jest kabel przejściowy (tu znajdziesz adaptery, przejściówki USB). Jeśli nie ma go w zestawie, to należy go kupić, ale najpierw należy określić, jakie wejście znajduje się w tablecie. Istnieją dwa rodzaje małych wejść USB w tabletach (wspomnieliśmy, że bywają też inne, ale skupmy się na najpopularniejszych i najczęściej mylonych ze sobą). Są to wejścia mini USB oraz micro USB / mikroUSB. Warto zajrzeć w instrukcję urządzenia, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj wejścia znajduje się w danym sprzęcie. Podstawowa różnica jest taka, że wtyczka micro USB jest po prostu niższa, ale za to szersza od mini USB (czyli bardziej płaska). Bardzo ważna różnica dotyczy żywotności owych elementów. Mini USB wystarcza na około 5000 podłączeń i odłączeń, podczas gdy micro USB ma dwa razy dłuższą żywotność i wystarcza na 10000 podłączeń i odłączeń. W związku z tym warto interesować się urządzeniami z takim wejściem.

Różnice między mini i micro USB

Wielu producentów dostrzegło zaletę dłuższej żywotności micro USB (tutaj mamy tani kabel microUSB, ale dobrej jakości) i w nowych tabletach pojawiają się właśnie te wejścia. Określenie wejścia USB jest konieczne w przypadku chęci zakupu przejściówki lub urządzenia typu HUB. Wtyczki micro nie pasują bowiem to wejść mini, i odwrotnie. Wybierając kable warto porównać oba produkty i na podstawie powyższych informacji dotyczących ich wielkości łatwo będzie określić, który to mini, a który to micro.

Dzięki wejściom mini USB i micro USB oraz kablom przejściowym do tabletu można podłączyć praktycznie każde urządzenie obsługujące port USB. Zapewni to jeszcze większą wygodę korzystania z urządzenia oraz zwiększy jego funkcjonalność. Wystarczy tylko określić rodzaj wejścia USB zastosowany w danym sprzęcie. Jak widać czynność ta wydaje się na pierwszy rzut oka, jednak wystarczy przyjrzeć się kablom lub końcówkom, aby szybko określić, która to mini USB, a która to micro USB. Dobrym pomysłem jest poszukanie informacji w sieci. Jeśli ktoś po opisie nadal nie może rozpoznać wtyczki lub wejścia, to wystarczy, że osoba taka skorzysta z wyszukiwarki internetowej i za jej pośrednictwem znajdzie zdjęcia mini USB oraz micro USB. Warto skorzystać z tej metody i np. wydrukować sobie zdjęcie przed pójściem do sklepu. Dzięki temu nie będziemy mieć żadnych wątpliwości, że dany tablet obsługuje wejście, na którym nam zależy. Wybór odpowiedniej przejściówki również okaże się dzięki temu zadaniem dziecinnie prostym.