Nowoczesne tablety, które w ostatnim czasie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, to bardzo funkcjonalne urządzenia elektroniczne, wyposażone w wyświetlacz dotykowy (któy warto zabezpieczyć szkłem hartowanym, tzw. tempered glass), które są wykorzystywane przede wszystkim do przeglądania ulubionych serwisów zamieszczonych w sieciach internetowych oraz odczytywania plików tekstowych, audio oraz video. Jednak ze względu na niewielki rozmiar przekątnej wyświetlacza dotykowego nie gwarantują użytkownikowi wymaganej wielkości obrazu oglądanego filmu czy rozgrywanej gry komputerowej (choć oczywiście niektórym wystarcza tablet, a niekiedy phablet). Obraz na większym ekranie odbiornika telewizyjnego a nawet ekranie komputerowym zdecydowanie poprawia jakość odbioru i cieszy oko każdego użytkownika. Istnieją dwie możliwości przesyłania danych z tabletu na inne urządzenia. Jedną z nich jest bezprzewodowy przekaz obrazu oraz dźwięku, dzięki zastosowaniu standardów technologii Wireless Fidelity, czyli Wi-Fi, a drugą bezpośrednie połączenie ze sobą urządzeń drogą przewodową.

Tablet podpięty do telewizora

W pierwszym przypadku oprócz tradycyjnego przewodu dodatkowo wykorzystywany jest router sieci Wi-Fi oraz specjalna przystawka TV odbierająca emitowany sygnał audio i video (jeśli masz smartTV, wtedy nie potrzebujesz przystawki WiFi). Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest drugi sposób, który wymaga od posiadacza tabletu jedynie zakupu odpowiedniego przewodu. Za transfer danych przesłanych przez specjalne złącza z jednego urządzenia elektronicznego na drugie odpowiada odpowiednio dobrany kabel High Definition Multimedia Interface, znany pod popularną nazwą HDMI. To nie tylko wygodniejsze w obsłudze, ale również zdecydowanie tańsze rozwiązanie dotyczące przesyłania wysokiej jakości sygnału audio oraz wideo. Koszt zakupu ogranicza się zaledwie do kilkunastu złotych, co nie nadszarpując budżetu posiadacza tabletu może zagwarantować wysokiej jakości połączenie.

Decydując się na kupno kabla HDMI warto wybrać nieco droższy model ze złączami pokrytymi dwudziestoczterokaratowym złotem, co nie tylko znacznie wydłuża jego okres eksploatacji, ale dodatkowo poprawia jakość transferowanego sygnału obrazu i dźwięku. W produkcji tego rodzaju kabla HDMI wykorzystuje się miedź beztlenową, która dodatkowo poprawia jakość sygnału, a pełne ekranowanie kabla w dość wyraźny sposób eliminuje zakłócenia transmitowanego sygnału.

Do połączenia dwóch różnych urządzeń elektronicznych tego rodzaju kablem wykorzystywane jest specjalne złącze HDMI. Większość modeli nowoczesnych tabletów posiada wbudowane złącze HDMI, za pośrednictwem którego można bez żadnego problemu podłączyć urządzenie do telewizora z ekranem LCD bądź plazmowym, rzutnika multimedialnego, a nawet ekranu komputerowego (monitora). Złącze HDMI będące następcą jeszcze do niedawna najbardziej popularnego złącza EURO jest zdecydowanie wydajniejsze pod względem szybkiego transferu danych audio oraz video. W zależności od modelu, niemal każdy tablet ma wbudowane małe lub duże złącze HDMI, o czym trzeba koniecznie pamiętać kupując odpowiednio dobrany kabel do podłączenia go z innym urządzeniem. Jeżeli tablet wyposażony jest w złącze mikro, to można zastosować specjalną przejściówkę do złącza o standardowym rozmiarze lub od razu wybrać kabel HDMI, który z jednej strony posiada wtyk dostosowany do mikro złącza wbudowanego w tablet, a z drugiej złącza standardowego występującego w telewizorach, rzutnikach i monitorach komputerowych.

Jeżeli użytkownik ma problem z odróżnieniem typu wbudowanego złącza, warto zajrzeć do jego instrukcji obsługi i w zamieszczonej specyfikacji sprawdzić typy wyjść i wejść wmontowanych w urządzenie złączy HDMI.