Emporia kiedyś, i dzisiaj

Rok 1991, Albert Fellner absolwent studiów inżynieryjnych założył firmę o nazwie Emporia Telecom. Celem przedsiębiorstwa była branża telekomunikacyjna w rodzimej Austrii.

Obecnie Emporia jest jednym z liderów segmentu telefonów komórkowych dla seniorów. Firma zatrudnia ponad 100 osób – specjalistów w branży telekomunikacyjnej. Jej zasięg to już nie sama Austria, ale ponad 30 krajów Europy.

Koncepcja Fellnera

Albert Fellner i jego ludzie rozpoczęli swoją działalność od sprzedaży bezprzewodowych telefonów stacjonarnych. Już wtedy młody właściciel firmy próbował jak najbardziej upraszczać urządzenia, które wypuszczał na rynek. Fellner wyczuł, że rynek będzie lepiej wchłaniał, to co prostsze i bardziej intuicyjne w obsłudze.

Trzeba wyraźnie podkreślić, iż firma Emporia Telecom od początku lat dziewiędziesiątych aktywnie współwyznaczała trendy w rozwoju zarówno telefonii komórkowej, jak i stacjonarnej.

Przełom roku 2000

Przełomem dla firmy okazał się rok 2000. Wówczas to pewnego dnia Albert Fellner zauważył, iż jego matka – osoba starsza – kompletnie nie radzi sobie z obsługą swojej komórki. Pomimo , iż kilka razy już jej tłumaczył jak posługiwać się menu. Zadał sobie wtedy pytanie:

Co jest problemem: jego matka, czy skomplikowany telefon? Wyszło, że jednak to drugie.

Zdarzenie to zapoczątkowało kilkuletni okres prac nad telefonem komórkowym, który byłby przyjazny osobom słabo zaawansowanym w technologiach.

Debiut w segmencie seniorów

W końcu w roku 2007 doczekaliśmy się na debiut. Oto na rynku pojawił się Emporia Life. Telefon lekko zszokował opinię publiczną dużym wyświetlaczem, i przyciskami oraz głośnikami dostosowanymi do pracy z aparatem słuchowym. Model Emporia Life został również zaopatrzony w funkcję połączeń alarmowych. Czyli dwa przyciski, po naciśnięciu których użytkownik telefonu łączył się z zaufanymi osobami. To było coś nowego, ale już wtedy było wiadomo, iż naprawdę coś nietuzinkowego.

Kolejne modele telefonów dla seniorów

Lata kolejne to wprowadzanie na rynek następnych modeli telefonów: Emporia Elegance oraz Emporia Solid. Modele te zdobyły szereg nagród. Elegance za nowoczesne wzornictwo i stylistykę, zaś Solid za wytrzymałość i solidną obudowę odporną na „każdy upadek”.

Do kupienia „wszędzie”

Po 20-stu latach działalności firma Emporia może się pochwalić współpracą z największymi operatorami telefonii komórkowej w Europie, takimi jak T-Mobile i Vodafone. Emporia z powodzeniem weszła również na rynek polski. Na chwilę obecną każdy z czterech głównych operatorów, czyli Orange, PLUS, Era, i Play ma, a przynajmniej powinien mieć w swojej ofercie aparaty Emporii.

Celem dominacja, ale…

Dzisiaj austriacka firma z siedzibą w Linz chce zdominować rynek w segmencie telefonów dla osób starszych. I choć rywali ma nie byle jakich, to wydaje się że firmy myPhone, Barel, czy Maxcom będą się musiały nieźle napracować, żeby dotrzymać kroku Emporii.

W tym wszystkim jest tylko jedno ALE. Mianowicie – aparaty Emporii należą do najlepszych, ale i… najdroższych na rynku. A jak wiadomo walka o Klienta, to również, a może przede wszystkim cena.