Podobnie jak w państwach wysoko rozwiniętych pod względem gospodarczym, również w naszym kraju w wielu przypadkach operatorzy sieci internetowej umożliwiają posiadaczom urządzeń elektronicznych z wbudowanym Wi-Fi bezprzewodowe korzystanie z sieci internetowej nie wymagające uwierzytelnień związanych z umową korzystania z ich usług. Z tego rodzaju usługą najczęściej można spotkać się w dużych aglomeracjach miejskich, na terenie których w wydzielanych obszarach użytkownicy mogą korzystać z darmowej usługi internetowej, potocznie zwanych hot spotami.

Technologia sieci bezprzewodowej, na której bazują standardy Wi-Fi, w dzisiejszych czasach może zagwarantować dostęp do Internetu nawet w promieniu około 100 metrów od zamontowanego routera. Dzięki niej istnieje możliwość tworzenia bezprzewodowej sieci umożliwiającej dostęp do Internetu w zależności od potrzeb użytkowników w domu bądź biurze.

Tablet i Wi-Fi

Nowoczesne urządzenie elektroniczne, jakim jest tablet, wielu jego użytkowników wykorzystuje przede wszystkim do łączenia się z siecią internetową nie tylko za pomocą kabla, ale również w dowolnym miejscu domu, biura a nawet hot spotu, przy wykorzystaniu standardów technologii Wi-Fi. Aby sprostać temu zadaniu, wszystkie tablety wyposażone są w moduł Wi-Fi.

Żeby móc skorzystać z sieci internetowej wykorzystującej standardy technologii Wi-Fi, trzeba wcześniej nawiązać połączenie z dostępem bezprzewodowym. W przypadku punktów otwartych, czyli hot spotów, każdy bez problemu uzyska dostęp do bezprzewodowej sieci, jednak w pozostałych przypadkach ze względu na zabezpieczenia dostęp zagwarantuje jedynie odpowiednie skonfigurowanie tabletu. 

Tablet przy kawie, śniadaniu

Nawiązanie bezprzewodowego połączenia Wi-Fi należy rozpocząć od włączenia wbudowanego modułu Wireless Fidelity. W ustawieniach urządzenia należy otworzyć zakładkę ustawienia i wybrać opcję ustawienia Wi-Fi. Tablet w odpowiedzi na zaznaczenie opcji Wi-Fi, po wykonaniu skanowania otoczenia, wyświetli nazwy odnalezionych sieci. W celu uzyskania dostępu do otwartej sieci należy zaznaczyć opcję "połącz", która wymaga w kolejnym kroku wpisania wymaganego przez operatora Internetu hasła dostępu, bądź innego rodzaju danych uwierzytelniających, dających możliwość korzystania z jego usług. Najczęściej adres sieciowy, dzięki wykorzystaniu DHCP, pozyskiwany jest automatycznie bez konieczności jego ręcznego wprowadzania.

Dla ułatwienia nawiązywania bezprzewodowych połączeń z Internetem warto dodać sieć Wi-Fi, co spowoduje jej zapamiętanie przez tablet łącznie z wymaganymi hasłami bądź danymi uwierzytelniającymi. W tym celu należy po włączeniu modułu Wi-Fi skorzystać z opcji "dodaj sieć Wi-Fi", która pojawia się na dole wyszukanej przez urządzenie listy sieci znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Następnie trzeba wprowadzić nazwę wybranej sieci, parametry niezbędne do jej skonfigurowania a także dane dotyczące jej zabezpieczeń. Po prawidłowym uzupełnieniu wymaganych parametrów należy je zapamiętać dotykając opcji "zapisz". Wówczas przy każdym kolejnym uruchomieniu tabletu znajdującego się w zasięgu zapisanej sieci i uwierzytelnionych zabezpieczeń, urządzenie będzie automatycznie nawiązywać połączenie z Internetem.

Uwaga: opisana metodyka połaczeń różni się w zależności od modelu tabletu i systemu operacyjnego (rodzaju systemu i jego wersji).