Standardowy pakiet zainstalowany w tego rodzaju urządzeniach zawiera jednak ubogą w możliwości wersję oprogramowania biurowego. Większość posiadaczy tabletów, by w pełnym zakresie wykorzystać ich możliwości oraz funkcjonalność, poszukuje oprogramowania, które spełnić może wszystkie oczekiwania oraz potrzeby współczesnego biznesmena (i nie tylko). W ofercie sprzedaży polecane jest kilka profesjonalnych pakietów biurowych dostosowanych do modeli tabletów funkcjonujących w oparciu o system operacyjny Android, spośród których każdy bez problemu dobierze idealnie dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb program. Przyjrzyjmy się kilku, które zdaniem użytkowników należą do najciekawszych propozycji rynkowych.

Według rankingu stworzonego na bazie przeprowadzonych testów dotyczących funkcjonalności oraz możliwości pakietów biurowych przeznaczonych do instalacji w tabletach, na pierwszym miejscu znalazło się oprogramowanie ThinkFree Office Mobile. Jego podstawowa funkcjonalność opiera się na przeglądaniu, edycji oraz tworzeniu dokumentów o charakterze tekstowym oraz arkuszy kalkulacyjnych. Dodatkowo istnieje możliwość przeglądania plików zapisanych w formie PDF (warto zainwestować w klawiaturę USB do tabletu, by wydajniej pracować). Ciekawym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają użytkownicy tabletów jest możliwość sporządzania odręcznych szkiców dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanych narzędzi. Ze względu na tę właśnie funkcjonalność pakiet Think Free Office Mobile jest jednym z najlepszych programów dostępnych na rynku wykorzystywanym do tworzenia ciekawych prezentacji. Ponadto użytkownik do tworzenia prezentacji może wykorzystywać zrobione wcześniej zdjęcia. Za udostępnione możliwości oprogramowania cena wydaje się dość niewygórowana oraz zachęcająca do jego kupna (jest także darmowa wersja tego programu).

Think Free Mobile

Dość dużą popularnością ze względu na rozbudowaną funkcjonalność oraz niezbyt wygórowaną cenę cieszy się również pakiet biurowy Smart Office. Podobnie jak poprzednie oprogramowanie pozwala użytkownikowi tabletu na przeglądanie, edycję oraz tworzenie plików tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, a także ich prezentację. Atutem oprogramowania jest wyjątkowo ciekawy i przyjazny w użytkowaniu interfejs, który prezentuje miniaturki poszczególnych dokumentów bądź folderów w formie ruchomej karuzeli i który gwarantuje użytkownikowi szybką a zarazem płynną możliwość ich otwierania a następnie przeglądania.

Wśród bezpłatnych pakietów biurowych warto zwrócić uwagę na oprogramowanie Google Docs oraz Kingsoft Ofiice. Bezpłatny pakiet biurowy Google Docs oferuje użytkownikom przeglądanie oraz edycję zapisanych danych tekstowych oraz arkuszy kalkulacyjnych, które mogą być tworzone od samego początku a następnie w razie potrzeby dowolnie modyfikowane. To głównie oprogramowanie dostosowane do przesyłania gotowych już dokumentów jedynie z możliwością dość prostej ich edycji. Kingsoft Ofiice ma nieco zbliżoną funkcjonalność do poprzedniego, bezpłatnego oprogramowania. Mimo dość ograniczonych możliwości oferuje bardzo dobre pod względem jakości rozwiązania dotyczące kopiowania oraz wklejania danych w tabelach kalkulacyjnych i zdaniem wielu użytkowników jest całkiem niezłym narzędziem wykorzystywanym do przeglądania oraz niewielkiej modyfikacji dokumentów Worda oraz Power Pointa.