W dzisiejszym czasie szczyt popularności na rynku urządzeń elektronicznych osiągają nowoczesne tablety. Ich bardzo duża funkcjonalność pozwala użytkownikowi nie tylko na swobodne przeglądanie stron internetowych zamieszczonych w sieci internetowej, ale również odczytywanie oraz zapisywanie plików tekstowych, audio oraz video, co dla większości użytkowników jest podstawowym zadaniem urządzenia. Jednak trzeba mieć świadomość, że tablety, żeby spełniły postawione zadanie przenośnych urządzeń multimedialnych, mają nie wielką średnicę przekątnej ekranu dotykowego, co znacznie ogranicza wielkość wyświetlanego obrazu. Jednak istnieje możliwość emisji sygnału zarówno audio jak i video na inne urządzenie o zdecydowanie większym ekranie, takich jak dla przykładu odbiornik telewizyjny z ekranem LCD bądź plazmowym, rzutnik multimedialny, a nawet monitor komputerowy.

Transmisja sygnału audio i video może odbywać się drogą bezprzewodową lub przewodową. Jednak do pierwszego rozwiązania oprócz odpowiedniego kabla wykorzystuje się dodatkowo router sieci Wi-Fi oraz specjalną przystawkę TV, której zadaniem jest odbieranie emitowanego z tabletu sygnału (jeśli masz telewizor typu smart-TV, wtedy nie potrzebujesz dodatkowych przystawek). Zdecydowanie prostszym i szybszym sposobem, który wymaga jedynie zakupu kabla High Definition Multimedia Interface znanego pod popularnym skrótem HDMI (zobacz nasze kable HDMI do tabletów) jest połączenie przewodowe urządzeń. W aktualnej ofercie sklepów dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju przewodów. Decydując się na jego zakup warto wybrać nieco droższy, ale bardziej wytrzymały kabel, produkowany z miedzi beztlenowej, która zapewnia najwyższą jakość emisji sygnału audio i video.

Niektóre z modeli kabli HDMI wyposażone są w powlekane dwudziestoczterokaratowym złotym złącza, które również nie tylko poprawiają jakość emitowanego sygnału, ale dodatkowo zdecydowanie przedłużają żywotność przewodu. Warto również wybrać kabel pełnoekranowany, by dzięki wytrzymałej osłonce uniknąć wszelkiego rodzaju zakłóceń emisji danych.

Kabel HDMI (zobacz także adaptery, przejściówki HDMI) łączy ze sobą nowoczesny tablet z telewizorem wyposażanym w ekran LCD bądź ekran plazmowy, a technologia ta w porównaniu do popularnych jeszcze do niedawna złączy EURO gwarantują zdecydowanie szybszy transfer oraz najwyższą jakość sygnału zarówno audio jak i video. Gdy odbiorniki telewizyjne posiadają złącza o standardowym rozmiarze, to w przypadku tabletów producenci stosują w zależności od swoich preferencji złącza standard, mini lub micro HDMI. Aby połączyć urządzenia o rożnych złączach HDMI trzeba zastosować specjalny adapter bądź nabyć kabel, którego jeden wtyk przystosowany jest do złącza micro / mini a drugi do złącza standard. Kupując kabel HDMI trzeba wcześniej dokładnie sprawdzić jaki rozmiar złącza ma wbudowany nasz tablet. Jeśli na oko nie uda nam się sprawdzić jego rozmiarów, trzeba koniecznie sprawdzić jego parametry w dołączonej do urządzenia instrukcji obsługi. Wówczas będziemy mieć pewność, że wtyki kabla idealnie dopasują się do złączy wbudowanych w oba urządzenia.

Po podłączeniu kablem HDMI tabletu z telewizorem i przełączeniu w telewizorze źródła sygnału na HDMI znika obraz na wyświetlaczu dotykowym i pojawia się na ekranie telewizyjnym. Aby ułatwić sobie nawigację przy wygaszonym tablecie, co przy wyświetlaczu dotykowym wymaga bardzo precyzyjnych ruchów, warto wyposażyć się dodatkowo w myszkę dostosowaną do współpracy z urządzeniami dotykowymi (nawiasem mówiąc, dotyk warto chronić za pomocą folii poliwęglanowych lub szkła hartowanego - mamy takowe tutaj http://tabletoidstore.com/102-dedicated-screen-protectors). Tego rodzaju połączenie umożliwia nie tylko oglądanie filmów zapisanych na karcie SD, ale również na swobodne przeglądanie zdjęć z albumu tabletu (i wiele innych czynności).