Wyposażenie nowoczesnych urządzeń elektronicznych, do jakich należą cieszące się coraz większą popularnością tablety wyposażone w wyświetlacz dotykowy, miało na celu zwiększenie ich funkcjonalności oraz ograniczenie potrzeby korzystania podczas ich użytkowania z urządzeń peryferyjnych, takich jak tradycyjna już w dzisiejszych czasach myszka, klawiatura, bądź joystick. Ich zadanie przejęły sprawne palce człowieka. Jednak w rzeczywistości posiadaczom tabletów trudno rozstać się z dotychczas używanym osprzętem i wciąż szukają jego modeli dostosowanych do współpracy ze swoim urządzeniem. Czas również pokazał, że w celu osiągnięcia bardziej precyzyjnych ruchów lepiej sprawdza się myszka czy joystick niż palce użytkownika tabletu.

Zdaniem wielu posiadaczy tabletów funkcjonalność ich urządzenia łączy ze sobą możliwości jakie posiadają notebooki oraz samrtfony i w pierwszej kolejności wykorzystują je do przeglądania witryn, które są zamieszczone w sieci internetowej, a także odczytywania i zapisywania plików tekstowych, audio oraz video. Zastosowanie w ich najnowszych wersjach bardzo wydajnych procesorów oraz najwyższej jakości grafiki sprawia, że wielu użytkowników traktuje je przede wszystkim jako bardzo praktyczne konsole do gier. Jednak by w pełni mogły sprawdzić się jako platformy dla osób spędzających swój czas na pokonywaniu kolejnych poziomów wszelkiego rodzaju gier, wymagają w niektórych przypadkach zastosowania funkcjonalnych joysticków. W prawdzie bardziej nowoczesne gry dedykowane przede wszystkim do urządzeń dotykowych wyposażone są w wirtualny znacznik, którego pracę inicjuję dotyk palca, ale pozostałe gry wymagają w dalszym ciągu zastosowania tradycyjnego joysticka. 

Dżojstik dla gracza

Wychodząc naprzeciw problemom z grami komputerowymi na tabletach, coraz większa grupa producentów specjalizujących się w urządzeniach peryferyjnych przygotowuje ofertę joysticków dostosowanych do współpracy z urządzeniami funkcjonującymi na dotyk. W ofercie współczesnego rynku elektronicznego na dzień dzisiejszy warto zwrócić uwagę na propozycję udostępnioną przez lidera w branży, znanego i cenionego w całym świecie – firmę Digitus. W jej ofercie w ostatnim czasie pojawiły się dwa modele: DA-70070 oraz DA-70071, funkcjonalnych joysticków przeznaczonych zgodnie ze złożonymi obietnicami do każdego modelu zarówno tabletu jak i smartfonu. Oba joysticki produkowane są przy wykorzystaniu przeźroczystej i posiadającej wymaganą wytrzymałość oraz elastyczność żywicy, która nie przesłania obrazu wyświetlacza podczas toczącej się gry. Joysticki montuje się w dość stabilny i nie skomplikowany sposób do urządzeń dotykowych, wykorzystując do tego celu specjalne przyssawki. Dobrym rozwiązaniem zastosowanym przez firmę Digitus jest funkcja wypośrodkowania kontrolera ruchu, dzięki której automatycznie powraca na swoje miejsce po każdym zastosowaniu przez użytkownika.

Podsumowując, modele joysticków zaoferowane przez Digitus dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii zarówno konstrukcyjnych jak również dotyczących funkcjonalności urządzenia pozwalają przeobrazić każdy tablet wyposażony w rozbudowany procesor i wymaganej jakości kartę graficzną w klasyczną konsolę do gry. Jednak przed ich zakupem warto się zastanowić czy inwestować w kolejne, bardziej nowoczesne i zmodyfikowane urządzenie, peryferyjne czy zdecydować się na zakup gier dedykowanych do sprzętu dotykowego z precyzyjnym, wirtualnym znacznikiem. Ostateczna decyzja z pewnością zależeć będzie od indywidualnych oczekiwań i potrzeb fanów gier komputerowych, którzy swoje tablety traktują przede wszystkim jako klasyczne konsole.