Nowoczesne urządzenia elektroniczne charakteryzują się bardzo dużą wszechstronnością i spełniają ogromną liczbę funkcji. Można śmiało stwierdzić, że dzięki mnogości funkcji są one porównywalne z komputerami, a w niektórych aspektach nawet je przewyższają. Stosowanie nowoczesnych i małych urządzeń elektronicznych jest bardzo wygodne, ponieważ można uzyskać dostęp do wielu typowo komputerowych funkcji bez konieczności posiadania dostępu do sprzętu komputerowego. Z tabletów korzystają studenci, biznesmeni oraz zwykli ludzie (nawet pisaliśmy o tym, jaki tablet dla dziadka wybrać), którzy potrzebują sprzętu do zabawy, nauki lub pracy. Dzięki tabletom mogą wykonywać powyższe czynności np. podczas długiej podróży, jako pasażerowie autobusu itp. (warto też dobrać dla siebie akcesoria do tableta).

Jedną z ciekawszych funkcji tabletów jest działanie w trybie udostępniania sieci. Po prostu tablet można połączyć z Internetem (np. przez wbudowany lub zewnętrzny modem 3G / LTE) i skonfigurować go jako router Wi-Fi. Będzie on stanowił punkt dostępu, z którego korzystać będą inne urządzenia (np. smartfon czy laptop). Oznacza to, że jeśli w podróż nie zabraliśmy routera, to możemy skorzystać z tabletu, który również dobrze spełni tę funkcję. Tablet jest w stanie udostępniać internet i dzięki temu istnieje możliwość stworzenia własnej sieci WiFi w praktycznie dowolnym miejscu. Po odpowiednim skonfigurowaniu tabletu można do niego podłączyć laptop, telefon komórkowy lub inne urządzenie korzystające z połączeń Wi-Fi (sporo informacji znajdziesz na naszym blogu o tabletach).

Tablet jako router Wi-Fi

Duża część tabletów wyposażonych jest w system operacyjny Android, więc opis konfiguracji urządzenia będzie dotyczył właśnie tego systemu. Należy pamiętać, że w wersjach Androida starszych niż 2.2, funkcja udostępniania połączeń sieciowych (czyli tetheringu) jest dostępna dopiero po zainstalowaniu specjalnego oprogramowania. Na szczęście łatwo jest znaleźć je w Internecie razem z informacjami na temat jego obsługi. Aby sprawdzić wersję systemu, należy wybrać opcję "wersja systemu Android" w "informacjach o telefonie/tablecie/urządzeniu". W przypadku urządzenia, na które producent nie nałożył żadnych ograniczeń i które posiada system Android w wersji wyższej 2.2, można skonfigurować urządzenie tak, aby pełniło funkcję routera. Dzięki temu internet (dzięki wykorzystaniu połączenia komórkowego) będzie dostępny dla nas nawet jeśli w pobliżu nie ma żadnych hot-spotów. W systemie Android 2.3 należy uruchomić menu, wejść w "ustawienia" > "sieci bezprzewodowe" > "tethering i punkt dostępu". W Androidzie 4.0 należy uruchomić menu i wybrać następujące opcje: "ustawienia" > "więcej… (w grupie "komunikacja")" > "udostępnianie Internetu". W zależności od modelu sprzętu i oprogramowania, wyświetlą się różne opcje. Oznacza to, że niektórzy mogą korzystać z Wi-Fi, Bluetooth i USB (zobacz nasze uniwersalne akcesoria do tabletów), inni tylko z Wi-Fi, a jeszcze inni nie mogą w ogóle udostępniać sieci.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z zaawansowanych ustawień i ustalenie hasła dostępu do sieci. Dzięki temu żadne niepowołane osoby nie będą miały do niej dostępu. W przypadku routera Bluetooth należy odnaleźć urządzenie na komputerze i dokonać uwierzytelnienia poprzez podanie hasła. Aby tablet był widoczny, należy wybrać odpowiednią opcję w jego ustawieniach. Jeśli chodzi o USB, to zabezpieczenie nie jest potrzebne, ponieważ urządzenie jest połączone z routerem bezpośrednio za pomocą kabla.

Jak widać nowoczesne urządzenia elektroniczne oferują wiele udogodnień. Jednym z nich jest możliwość stworzenia z tabletu punktu dostępu do sieci. Na pierwszy rzut oka, czynność ta wydaje się być skomplikowana, jednak w rzeczywistości nie jest to nic trudnego. Polecamy spróbować! 

Dodajmy na zakończenie, że tryb routera Wi Fi można także odpalić niemal w każdym smartfonie. Masz pytania? Zajrzyj na nasze forum o tabletach, albo drugie nasze forum komputerowe. Pytaj, o co chcesz.