Wiem wiem, mamy już Androida w o wiele nowszej wersji. Warto jednak przypomnieć sobie, jak się rozwijał.

Po wprowadzeniu dość rewolucyjnych rozwiązań w Androidzie 4.0, jego nowsza wersja czyli 4.1 nie zaskakiwała nowinkami. To zdecydowanie próba usprawnienia niewielkich niedoskonałości poprzedniej wersji Androida, a wprowadzone nowości ze względu na wymagania anglojęzyczne w większości przypadków nie są przydatne dla polskiego użytkownika systemu.

Od chwili pojawieniu się iPhona użytkownicy urządzeń funkcjonujących w oparciu o system Android zarzucają mu "mułowatość" i w porównaniu do systemu iOS decydowanie mniejszą płynność oraz szybkość reakcji na polecenia. Szczególnie w urządzeniach o mniejszej mocy zauważyć można było spadek płynności, a nawet gubienie poszczególnych klatek. W wersji 4.1 producent zastosował wiele zmian, których zadaniem było poprawienie tego rodzaju niedoskonałości. Została poprawiona synchronizacja pionowa z potrójnym buforowaniem, co wręcz wymusza utrzymanie płynnej animacji utrzymującej się na poziomie sześćdziesięciu klatek na sekundę.

Poprzedniej wersji Androida zarzucano również szybkość, a nawet sposób reagowania na dotyk. Często zdarzało się, że podczas szybkiego przewijania bądź przełączania się pomiędzy poszczególnymi oknami przez moment gubiły się klatki i malała płynność reakcji. Dzięki zastosowaniu niskopoziomowych zmian szybkości przełączania stanu procesora w wersji 4.1 tego rodzaju sytuacje zdaniem producenta nie powinny się pojawiać. W nowszych urządzeniach funkcjonujących w oparciu o system Android, ze względu na ich moc, zmiany są niezauważalne, ale w słabszych modelach po zainstalowaniu wersji 4.1 użytkownik natychmiast zauważa dużą różnicę zarówno płynności, jak szybkości reakcji na dotyk.

Żelki, czyli Android 4.1 Jelly Bean

Zmiany wprowadzone w wersji 4.1 systemu Android nie dotyczą jedynie usprawnienia rozwiązań technologicznych. Zdecydowanie ciekawiej przedstawia się zaproponowany w nowej odsłonie interfejs. Dużą zaletą jest nowość dotycząca przychodzących powiadomień oraz wiadomości, na które można natychmiast odpowiedzieć bez konieczności otwierania specjalnie do tego celu przeznaczonej zakładki. Android 4.1 dodatkowo proponuje zdecydowanie wygodniejszy w obsłudze organizer i system nawigacji. Nowością w wersji 4.1 Jelly Bean (żelki) jest możliwość szybkiego przesyłania zdjęć, kontaktów, wiadomości, a nawet linków do wybranych stron bezpośrednio na inne urządzenie, bez konieczności wybierania do tego celu specjalnych poleceń. Wystarczy jedynie wyświetlić dane i zetknąć ze sobą urządzenia wyposażone w NFC i Bluetooth, by dane zostały przesłane z jednego na drugie.

W nowej wersji systemu Android pojawił się również ciekawy dodatek pełniący funkcję "głosowego asystenta". Usługa ma za zadanie w razie potrzeby uruchamiać nowe okno wyszukiwarki, które połączone zostało z kartami Google Now. W zależności od rodzaju poszukiwanej informacji dotyczącej na przykład ceny połączeń lotniczych czy pogody w wybranym miejscu, otwierane zostają dostosowane z tą tematyką, bieżąco aktualizowane karty. Jednak ze wzglądu na ograniczony dostęp do kart Google Now na terenie naszego kraju usługa nie może zostać w pełni wykorzystana przez polskich użytkowników systemu Android 4.1. Nowa wersja systemu również nie przewidziała polskiej autokorekty, co użytkownikom ogranicza możliwość skorzystania z bardzo usprawnionej w nowej odsłonie Androida klawiatury dotykowej.

Reasumując: choć zmiany, jakie wprowadziła do Androida wersja 4.1 nie wszystkie mogą być w pełni wykorzystane przez polskich użytkowników, to i tak śmiało można stwierdzić, że usunięte niedoskonałości rewolucyjnej wersji 4.0 zdecydowanie poprawiły jakość i funkcjonalność systemu.